Rašelinné jezírko na západním svahu kóty Tábor asi 1 km severovýchodně od obce Nový Svět u Lomnice nad Popelkou.
Katastrální území: Chlum pod Táborem (Liberecký kraj)
Nadmořská výška: 500 m
Výměra: 0,29 ha
Vyhlášeno: 1996
Bohatá lokalita rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia).
Geologie
Podkladem jsou usazené horniny spodního permu (autun), zejména červené arkózy a jílovce, stratigraficky náležející k vrchlabskému souvrství. Půdní pokryv tvoří organozem typická a glejová v probíhajících stupních vývoje, na které navazuje glej organozemní.
Květena
Zarůstající lesní jezírko v pramenné oblasti Cidliny s bohatým porostem rosnatky okruhlolisté (Drosera rotundifolia). Místní populace patří k největším v Českém ráji a Podkrkonoší. Z dalších zajímavých druhů zde roste např. řeřišnice bahenní (Cardamine dentata), ostřice nedošáchor (Carex pseudocyperus), vrbina hajní (Lysimachia nemorum), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), hruštice jednostranná (Orthilia secunda), žindava evropská (Sanicula europaea) a v blízkém okolí bledule jarní (Leucojum vernum).
Zvířena
V jezírku se rozmnožují obojživelníci, např. skokan hnědý (Rana temporaria), v minulosti zde žil také čolek horský (Triturus alpestris). Mezi vzácnější druhy motýlů patří ohniváček celíkový (Lycaena virgaureae). Z ptačích druhů se zde objevuje kachna divoká (Anas platyrhynchos), pěnice slavíková (Sylvia borin), konipas horský (Motacilla cinerea), v nejbližším okolí králíček ohnivý (Regulus ignicapillus), křivka obecná (Loxia curvirostra), datel černý (Dryocopus martius), nepravidelně lejsek malý (Ficedula parva).
Využití
Na území je nutné uměle osazovat zejména nálety olše a vrby a zajistit bezlesí s volnými plochami rašeliníku, které jsou biotopem rosnatky okrouhlolisté.
Lokalitou prochází turistická trasa.